Kızlar

Bir kadın günüdür gidiyor.Geçtiğimiz haftadan beri “asansörde halvet” haberleriyle “kadın çiçektir, kadına el sürmeyin, laf etmeyin, üretmesine izin verin” haberleri tokuşuyor. En çok da dün bir tv reklamında “kadınlar gününüzü unutulmaz kılmak için xxx mobilyalarında indirimi kaçırmayın…” lafını duyunca içimden “yuh!” dedim.

Kızlar, Dodom, Lulum, Balım bunlar her birinizin yetiştiği dönemlerde de aynen devam edecek, lütfen çok takılmayın ama şunları da unutmayın:

– Bu hayat sizin. Ne olmak isterseniz bunun için adım atın, çaba harcayın. Özel destek, onay, iteleme beklemeyin. Önce siz isteyin, araştırın, yolunuzu kendiniz açın. Janjanlı spor ayakkabı reklam metni gibi oldu evet, yazarken içim kıyıldı ama doğru. Hemcinsleriniz dahil kimsenin beğenisine göre çizmeyin sınır ve standartlarınızı. Giyerken, okurken, yerken, içerken neden yaptığınızı sorgulayın, bunların tam olarak aklınıza, kalbinize seslendiğinden emin olun!

– Bu beden sizin. Modayı, vitrinleri takip etmek yerine kendinizi dinlemeyi öğrenin. Size en uygun ve konforlu olanı seçin, bedeninizin dışından daha çok içine özen gösterin. Güzellik gerçekten içten geliyor. Yediklerinizin, içtiklerinizin, hareketlerinizin tüm hücrelerinizi etkilediğini unutmayın. Leziz ama yararsızları dozunda kullanmayı yaşam disiplini haline getirin. Kontrol hep sizde, unutmayın!

– Geçen zaman size ait. Mutlu olacağınız, sürdürülebilir mutluluk için yolunuzu açan plan, projeleri yapmayı, kendinize hedef koymayı ihmal etmeyin. Minik, büyük yapılacaklar listeleriniz olsun ki planlayıp hayata geçirebilin. Birilerini bekleye bekleye planlarınızı da ertelemeyin. Rutin olarak yeni şeyler okuyun, görün, öğrenin. Kendinize zaman ayırın ve bu zamanı kaliteli, besleyici şekilde değerlendirin!

– Yaşadığınız yer sizin. Evde olsun, okulda olsun, yurtta olsun, ofiste olsun işler o alanı paylaşan herkesi kapsar. Kız işi – erkek işi diye kafanızda sınıflandırma yapmayın size yapılmasına izin vermeyin. Örneğin evde kadının görevi, erkeğin görevi, çocuğun görevi yoktur. Herkes yemek yapar, temizlik yapar, çamaşır yıkar, etrafı toparlar. İş bölümü iyidir ama hem sıkıcı olmasın hem herkes her işi öğrensin diye iş bölümünü arada değiştirmek de iyidir. İnsana nefes aldırır 🙂

– Dünyada her zaman bambaşka algılara sahip insanlar olacak, çevrenizde ve hatta yakınlarınız arasında sizi anlamayanlar, yargılayanlar, kısıtlamaya, sindirmeye, içinizdeki ışığı söndürmeye çalışanlar olacak, olsun boşverin. Enerjinizi, zamanınızı bunlarla savaşmaya harcamayın.

Zaman çok değerli, negatiflerle boğuşmaktansa pozitif örnek oluşturmaya odaklanın. Enerjinizi daha güzel, daha coşkulu yaşamak için kullanın. Katılan kalır yanınızda, neşeniz katlanır.

Kadın günü coşkusuna kapılmaktansa her zaman, her yerde, herkese adil davranılmasına dikkat edin, dikkat çekin!

Dürüst, çağdaş, akıllı insan olalım yeter.

Budur günün mesajı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: