Öncesi-Sonrası

Öncesi:Oturmuşum en sevdiğimiz kafelerden birinde, kahvemi yudumluyorum. Kahve çok sıcakmış dilimin ucu haşlandı, soğumasını beklerken içimi dökeyim.

Zaman çok acayip bir kavram. İşten ayrıldığımdan beri (2 ay oldu) askeri düzenimi hiç bozmadım. Sabah 7’de uyanıp Lulumu uyandırıp, yiyecekleri hazırlayıp okula bırakıyorum.

8’de eve geldiğimde ortalığı topluyor, kahvemi koyup listemdeki işlere odaklanıyorum. Akşamüstü 3’e kadar vaktim var.

İşte o vakit bana yetmiyor 🙄

Listemin başında Taşınma Projesi vardı. Bizim bina yeniden yapılacak. İlk birkaç hafta ev aradım. Yakın civarda kalmak istediğimiz için günlerce sokaklarda avare dolaşıp her türlü kiralık afişindeki numaraları tuşladım. 40 üzerinde ev görüp 6-7 emlakçı ile akraba oldum.

Sonunda yine bizim mahallede, girmeyi aklımın ucundan geçirmediğim dik bir yokuşun ortasında mükemmel, aydınlık, boşken bile ev gibi sıcak bir duygu yaratan yeni evimizi buldum. Evi tuttuk, ben de mutlulukla listeme bir çizik attım.

Ardından eşya toparlama, ayırma, verme zamanı geldi. Hemen her gün bir dolaba dalıp didiklemeye başladım. Her boy koli ile arkadaşlığımı pekiştirdim. Koliler, koliler…

Bu esnada evde atölye durumları devam ediyor. Yılbaşı yaklaşırken D’li dolu çalışmalarına ağırlık veriyorum. Bu sefer tamamen kalbimin sesine kulak veriyor, bu işe içten inanıyorum. Gerçek bir atölye için formüller oluşturuyoruz, yeni yeni listeler hazırlıyorum, bir arkadaşımla birlikte, 2 kafadar kolları sıvıyoruz. Hızla hazırlıkları tamamlıyoruz. 2018 yeni ev, yeni iş olacak yaşasın. Çok şanslı, uğurlu gelsin.

Artık daha çok evde olduğum için ev işlerine de ağırlık veriyorum. Evet efendim genel ev temizliği için de sistem kurdum. Temizlik yanında bir de burada ayıp olacak, “Nasıl yani aç mı yaşıyordunuz?” diyeceksiniz ama düzenli yemek işine giriyorum. Annem bizim evin baş aşçısıdır, görevi tam olmasa da devralıyorum, ve inanmazsınız bu yaşımda elimin lezzetli olduğunu keşfediyorum.

3 civarı çıkıp okula yetişiyorum. Lulumle eve dönünce zaman daha hızlı akıyor. Ödev, sohbet, yemek derken akşam oluyor. Seramikte mola verebilmişsem dizi, kitap, örgü, evde yoga hedeflerimi tutturmam lazım elbet, geceleri bu işlere odaklanıyorum. Arada arkadaşlarla yemek programlarımız oluyor. Ha bir de Kemo’ya işle ilgili destek programı başlatıyorum, el oyalayan, faydamın dokunacağı konuları devralmak istiyorum; az iş veriyor şikayetçiyim.

Bütün bu işler arasında bir de zamanı, listeleri, her şeyi durduran, son aylarda giderek sıklığı azalan, o yüzden fazlasıyla değerlenen Dodomun aramaları var.

Neredeyse 4 ay geçti, çok özlüyoruz. Dodomun keyfi yerinde, evet biliyoruz önemli olan da o. Yine de çok özlüyoruz.

Son 1 aydır farkettim. 17 yıldır anneyim ama whatsapp çınlayıp da Dodomdan herhangi bir konuyla ilgili “anne…” ile başlayan bir mesaj gördüğümde içimde kelebekler uçuşuyor. Aslında sürekli duyduğum bir kelime tabii ama işte kızlardan biri böyle uzaktayken o ‘anne’ yazısını görünce, telefonu ısırasım geliyor, her nasılsa aşırı duygulanıyorum, hoşuma gidiyor.

Bu yetişme telaşı 2-3 haftaya kadar düzene girer. Ev yerleşir, atölye düzenlenir. O zaman daha sakin ve yaratıcı çalışmalara yerimiz açılır.

Sonrası:

Taşındık, nerdeyse 2 hafta geçti. Hem ev, hem atölye taşıma işinden harap olmuş durumdayım. Yemek falan yapmıyorum, sabah Lulumu okula bırakıp atölyeye uçuyorum. D’li dolu yılbaşı siparişleri hızla artınca utanmasak atölyede yaşayacak duruma geldik. Evde hala koliler koliler… Okula zor yetişip Lulu’yu alıp atölyeye dönüyorum. Eve döndüğümüzde yemek, duş, yatak üçgeninde devinimdeyiz. Kitaplar yığılmış sakin zaman bekliyor, yoga ile ilişkimi dondurdum, sırtım ağrıyor.

Düzene girmek için bana bir 3-4 hafta lazım, daha hazırlıklarımızı tamamlayıp 2018’de seramik atölyeleri başlatacağız.

Yorgun ama mutluyuz, ve tabi her zaman olduğu gibi önümüzdeki yeni dönem için çok heyecanlıyız.

Bu yılın son yazısı bu şimdilik bu “Durum Raporu”. Seni çok ihmal ettim blogcuğum kusura kalma bir müddet, 😊

Öncesi-Sonrası’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: