Annem

Annem bugün 70 yaşına bastı.

“70 yaş” diye sesli düşününce, konu dile gelince, bir anda yaşını başını almış, köşesine çekilmiş, sakin, durgun; elinde bir kitap ya da bulmaca, dinlene dinlene günlerini dolduran bir insan oluşuyor kafada. Biraz daha abartsam dizlerine minik bir de battaniye kondurabilirim, o kadar yani. Oysa annem hiç öyle değil.

Annem yerinde duramaz, evde sürekli oturamaz, arkadaşlarıyla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyar. Tırnakları ojeli, gözleri rimelli annem tertemiz ortamlar yaratmaktan, mükellef sofralar kurmaktan, arkamızı toparlamaktan bıkmaz usanmaz. Annemin girdiği ortam canlanır, ışıldar, düzene girer, renk gelir.

O yüzden sanırım, diğer annelerle kıyaslarken zorluk çekerim çoğu zaman. Bu kıyaslamalara girince, bitmek bilmeyen enerjisi daha çarpıcı, daha heybetli bir hal alır. Sabahları bildim bileli kolay uyanamayan annem gece yatmak bilmez, yatsa da uyuyamaz. O yüzden belki, akşamdan sabaha iş bırakmaktan hiç hoşlanmaz. Daha hiç ev dağınıkken öylece, olduğu gibi bırakıp yattığını görmedim.

Yıllar önce, çok küçükken, henüz okula gitmezken; ablam ilkokuldan eve dönüp türlü atraksiyonlar, şiirler, şarkılar söyler şovlar yaparken tüm günü evde geçirmiş olan ben de içli içli, imrene imrene izlermişim. Bir gün canıma tak etmiş, “Ben de şiir okuycam!” diye atlamışım ortaya. Aile sabırla dikkatini bana verdiğinde, Özlem’den daha önce öğrenmiş olduğum benekli kedim şiirini bir heves, canım anneme de jest yapıyorum edasıyla baştan yazmışım avaz avaz;

annem annem

ekmek yutamaz,

sıçan tutamaz,

ne de yaramaz,

benekli annem

Çok gülmüşler, yıllarca konuştular. Bense hatırlamıyorum olayı, ya çok küçüktüm ya da büyük aşkla yaratmış olduğum ahmaklıktan utanınca olayı hafızamdan silmek için zihnimde bloke ettim.

Ben anneme aşık bir çocuk olarak büyüdüm. Olabilen her ortamda bir yerlerden sarılarak, dokunarak, koklayarak büyüdüm. Ergenlikte çatışmalar başladı. Aman bu ergenliği normal lise dönemi falan sanmayın, ben zihinsel ergenliğe oldukça geç girdim.

Annem ablamı 19, beni 23 yaşında doğurmuş. Çok uzun zamandır hayatımın belirli dönemlerinde “Hımm şimdi xx yaşındayım, annem benim bu yaşımda 2 çocuklu, şöyle, şöyle yaşayan bir kadındı” diye düşünür, annemin akıp giden hayatını arkadan yakalarken enerjisine tekrar hayran kalırım. Minikken düşünmediğim ya da farklı düşündüğüm belli başlı  dönemleri, olayları, tam da o yaşına geldiğimde farklı değerlendirince şaşırır, çoğu zaman annemi daha iyi anlarım.

Sabah doğum günün için öpüp “Akşam yemeğe çıkalım şu 70’liği kutlayalım!” dediğimde mahmur gözlerle ve biraz sitemkar “Aaaa ne 70’i yaa!” dediğinde güldüm. Çünkü şimdi buradan bana 70 yaş mükemmel görünüyor anne. Hele de senin enerjinle, yaşama sevincinle bakınca buradan gerçekten çok güzel görünüyor. Varsın 70 olsun, daha 10’ar 10’ar sağlıkla, neşeyle, mutlulukla katlamaya devam edelim, boş ver be benim benekli annem 🙂

Hadi hazırlan, yemeğe çıkıyoruz!

 

 

Annem’ için 6 yanıt

Add yours

  1. Songül teyzemin doğum günü kutlu ve hep mutlu olsun. Kendi güzel huyu güzel. E böyle olunca kızları da pek güzel 😉😍😘

  2. Annemle yaş hesabını ben de çok yapıyorum, tam empati oluyor. Daha iyi çıkınca da insan gizlice gururlanıyor. Ama pek öyle gururlu yıllarda değilim, nitekim annem benim şimdiki yaşlarımda eşi aniden hastanelik olmuş ve çocuklarıyla kalakalmış bir acılı candı. Yıllar sonra yaşıtı olmam o yıllardaki annemi iyice kucaklamami sağladı. Hayat…
    Kardeşinin adı Özlem mi? 🙂
    Anneciğinin doğum günü çok kutlu olsun. Birlikte nice yemeklere çıkın. Biz de çıkalım. Benim de yerinde duramayan annem şu an İstanbul’da da, cok özledim. Bazen dertlesirken anneme diyorum ki “şimdi yapmam lazım, yaşım biraz daha ilerleyince mümkün olmayacak”. Sakin sakin kızıyor bana: “mezarımı kazıp girip içine yatayım o zaman ben.” Hemen silkelenip kendime geliyorum. Onların yaşam sevgisi ve enerjisinin onda birine sahip olabilmemiz dileğiyle… (Tüm gençlik adına diledim 🙂 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: