Hovarda

2 gündür kafamdakileri itelemeye çalışıyorum. O gece Lulu ile kitap okurken uyuyakalmışım. Keşke uyanmadan sabahı edebilseydim. Gece 11’e doğru uyanınca duydum.

Adana’da kız öğrenci yurdunda yangın çıktı.

Hiç bakmadan hızla yatağa döndüm. Uyuyayım, duymayayım istedim. Döndüm durdum yatakta, gece boyunca… Sabah, radyoda dinlerken başladım zırlamaya. Çok üzücü, çok acı, hemen her hafta acı, yürek burkan yeni bir haber alıyoruz, hiçbirine alışamıyorum, günlük hayata hızlı dönemiyorum, her biri sanki hayatımda ilk kez duymuşum gibi yakıyor içimi. Hepsi can, hepsi can…

Yurt her zamanki gibi bir derneğe ait ve denetimi nasıl yapılıyor bilemiyoruz, yangın merdivenleri neden kilitli tutuluyor? “Tutuluyor mu, tutulmuyor mu?” sorusunda sıkışıp kalıyoruz. Çok fazla soru da soramaz olduk zira cevaplar bende yeniden hızla yatağa dönüp, yorganı tepeme kadar çekme isteği yaratıyor.

Dün, haberlere istemeye istemeye göz atarken gördüm.

Belediye Başkanı yangın hakkında, güvenlik önlemleri hakkında sorulan sorulara tam olarak bir cevap vermediği gibi karşısındakine ters bir tonla “Çok hovarda bir tutumunuz var!” cümlesini yapıştırıveriyor.

Ben anlamıyorum herhalde dedim, kontrol ettim. Gerçekten hovarda diyor.

Hovarda: Zevki için para harcamaktan kaçınmayan (kimse); Çapkın, Hayat kadınının parasını yiyen erkek.

O ters, anlamsız ses tonuna, o gereksiz, küfür gibi kelimeye takıldım. Tekrar tekrar dinledim, tekrar tekrar delirdim.

Kriz durumunda, her seferinde hiç sektirmeden, yetkililerden en az 1 tanesi, hırsına yenik düşüyor, etrafa saldırıyor. Kültürümüzün temel yapı taşlarından biri bu. Krizde ilk müdahale: Saldır! Ortaya bir sorun çıkınca, sorular başlayınca; cevaplayan kişi acıya, olana bitene, trajediye bakmadan hemen ve hırsla kendini temize çıkarma peşine düşüyor. Yukarıda görüldüğü gibi palas pandıras çirkefleşiyor, sağa sola sarıyor, anlamsızca saçmalıyor.

Çirkef: Pis ve bulanık su; iğrenç ve bulaşkan (kimse veya şey).

Göz göre göre felaketler yaşarken nasıl soğukkanlı kalırız? 2 gündür düşünüyorum. Bu pis, bulanık sularda akıl sağlığımı ve çevremi nasıl koruyabilirim?

Herkes düşünürse, herkes sorgularsa olur bu iş…

Başka yolu yok…

 

 

 

 

Hovarda” için bir yanıt

Add yours

  1. “Bir bahçenin ilkbahara hazır olması için, sonbaharda tersyüz edilmesi gerekir. Bahçe her zaman çiçeklenemez.” demiş Sevgili Clarissa P.Estes kutsal kitabında (KKK s.130). Biz bahçeyi biraz fazla tersyüz ettik. Bir daha çiçeklenir mi artık bilemem. 😦

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: