Kariyer

Vallahi bu aralar bu soru sıklıkla karşıma çıkıyor. Bir yandan okul toplantılarında karşılaştığım veliler, bir yandan eski arkadaşlar, bir yandan facebook, instagram derken, pek çok yerden aynı soru geliyor: “Ya sen çalışıyor muydun?”

Evet. Çalışıyorum. Bu soru sanırım hem blog, hem spor, hem kızlar, hem seramik, e bir de gezmeler, nasıl oluyor da oluyor? diye geliyor.

Tekrar ediyorum “Çalışıyorum ben!” Üniversite zamanı fuarlarda çalışmayı, 1 yıl au pair olarak Amerika’da çocuk bakmayı, döner dönmez, 1 ay diye girip, bir firmada, 4 ay staj yapmayı saymazsak, 20 küsur yıl önce Kurumsal İletişim alanında, Philips’te başladım iş hayatına. Ardından upuzun yıllarımı bankalara, finans dünyasına verdim. Şimdi yıllarımı enerji sektörüne vermekle meşgulüm. Bir aksilik olmadığı sürece de daha upuzun yıllar çalışmayı planlıyorum. (Ama kurumsal hayat olur, ama seramik alanında ilerlerim, orası belli değil tabi 🙂 )

Kolay değil, 2 çocuk yetiştiriyoruz, ben gereksiz tüketimi kestim, masrafları kıstım ama zaten asıl sabit kalem eğitim. Bir de doğal-sağlıklı beslenme, gezme-görme masraflarını ekleyince, çalışmayı çok, ama çok sevmeye karar verdim.

Finans sektöründe işler her zaman yoğundu. Gençliğimi, nefes almadan, tırnaklarımın etlerini kemirerek, panik olsam da çaktırmamaya çalışarak, olabildiğince az kavga ederek, çoğu zaman doğru düzgün hakkımı koruyamadan (tabi bu durumda eve dönüp geceler boyu ağlamalar, zırlamalar rutin olur) pek çok bankada rebranding, restructuring, integration gibi İngilizcesi daha havalı görünen kocaman projelerde, stresli görevlerle heba ettim diyebiliriz.

2 kızımın da doğum iznini ucu ucuna kullanabildim. İkisi de 3 ay 10 günlük olduğunda, daha kendi kendilerine oturur pozisyona gelemeden, sıkıp sıkıp suyunu çıkarabildiğim olası tüm izinleri kullanıp, gözüm yaşlı işe döndüm hep. O zamanlar çok lanet okudum doğrusu işe döndüm diye, ama yapacak bir şey yoktu. Her 2 hamileliğimde de doğum iznini fırsat bilip eve geçince, boş durmamak için kitap çevirisi yaptım. Amaç, hazır evde otururken, uyku düzeni alt üst olmuşken, oyalanmak, biraz para kazanmak ve sonrasında “Yeteri kadar para kazanıp, evden çalışılacak bir çeviri işi ayarlanabilir mi acaba?” diye duruma bakmaktı. Duruma baktım, hatta biraz fazla baktım. Bu işten geçimimi sağlayamayacağımı anlamak için tam 5 kitap çevirdim. Gerçekten para kazanmak istiyorsanız en çok satan kitapları çeviriyor olmanız lazım sanırım, aksi takdirde emeğinizin karşılığını almanız pek olası görünmüyor.

Yaklaşık 4 yıldır da enerji sektöründeyim. Başlangıçta bu sektör de oldukça hızlı ve yoğundu. Sonrasında sakinleşme başladı. Kariyerimde bu dönemi şöyle açıklayabilirim belki: finans sektöründe ömrümden giden saatlerimi, yıllarımı bana geri verebilecek kadar düzenli ve sakin bir işim var son zamanlarda. Çok şükür!

Bu sayede hobilerime odaklanabiliyorum, eve anlamlı saatlerde dönebiliyorum, izinlerimi gerçekten istediğim şekilde planlayabiliyorum ve iptal olmuyor (mucize!), kızlarımla gerçek anlamda ilgilenebiliyorum ve hemen her gün “Bunun değerini bil Didem, hak etmiştin zaten ama sen yine de iyi bil” diyorum kendime.

Bu yazıyı neden mi yazıyorum? Öyle blog, instagram, facebook görüp nazar etmeyin, siz de çalışın, didinin, vazgeçmeyin, iyi olun devam edin! demek istiyorum da ondan.

Bir de aman lütfen sadece iş, iş diye yaşamınızı heba etmeyin, yol boyunca manzaranın da tadını çıkarmaya çalışın.

Ben hayatımın hemen her döneminde “Çok keyifli bir şey bulacağım, yapmaktan mutlu olacağım, hem de para kazanacağım, sadece henüz keşfedemedim!” duygusunu yaşadım. Yıllardır, ne çalışmaktan, ne de keşif için aramayı sürdürmekten vazgeçmediğim için de huzurlarınızda kendime teşekkür ediyorum.

Neyse işte, siz bu yazıyı okurken ben de işime döneyim 🙂

 

 

 

 

 

 

Kariyer’ için 3 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: