Kaç para?

2015 hayatım boyunca önem verdiğim, özendiğim, istediğim ve takdir ettiğim konuları toparlayabilme buna göre planlı programlı, hayatın gerçekten tadına vara vara yaşamaya giriş yılı oldu.

Hani şu orta yaşı yarıda bırakmış hem de bakımlı ünlülerin söylediği “kendim için yaşıyorum, bana sıkıntı verebilecek insanlara vakit ayırmıyorum… ” söylemleri gibi ben de artık yapmaktan keyif aldığım uğraşlara odaklanıyorum. 40’lı yaşlarda gerçekten bir keramet var, insan daha özenli oluyor yaşamına giren çıkan insanlar ve konular karşısında.

Geçtiğimiz yıl bol kitap okudum, bol seyahat programladım, bol tiyatro, konser, etkinlik, sergi gezdim, çok yürüdüm ve oldukça sık da spor yaptım.

En önemlisi sigarayı bıraktım. Bıraktığım günden beri de kendime teşekkür ediyorum. Hayatlarının bir döneminde sigara kullanıp da bırakmış olan herkesin şu cümleme katılacağına eminim: Sigara içmemek inanılmaz bir özgürlük sağlıyor insana!

Burada sigaranın sağlığa zararlarından, erken ölüme yol açmasından bahsetmiyorum hatta sağlıktan hiç bahsetmiyorum. Her bir sigarayı yakarken ayrılan vakit, iş yerindeysen beklenen asansör, aşağı iniş, uygun köşe buluş, sigarayı içiş, asansöre biniş, yukarı çıkış, çok koktum mu acaba endişesi ile tuvalete gidiş, elleri yıkama vesaire vesaire… Sağlığa zararları bir yana, yakılan tek bir sigaranın hayattan 10-15 dakika çalmasının insan hayatında günde ortalama 1 saati yemesinden ve tam da çalınan bu zamanı geri kazanmanın özgürlüğünden bahsediyorum.

Bu durumda yukarıda yer alan özlü söze göre sigara satın alırken kaybettiğiniz zaman yalnızca pakete verdiğiniz parayı kazanırken harcadığınız zaman değildir. Tüketirken de yaşama vaktinizden kaybedersiniz. Lütfen bunu dikkate alınız ve hemen bırakınız.

İğrenç kokusuna ise bu metinde hiç girmiyorum. Zira çoktan bırakıp bolca zaman kazandığım bu konuda şu üç beş satır bildirim dışında artık yaşama vaktimi harcamak istemiyorum 🙂

Şimdi bu yaşama vakinizden çalınan saniyeleri buyrun istediğiniz alanda dikkatle değerlendirin. İş.. trafik.. uyku.. cep telefonu.. internet.. facebook.. instagram.. twitter.. blog.. blog.. blog…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: